Slovenija v svetu

  • Koraki do republike
  • Slovenija v svetu
  • Svet v Sloveniji
  • Takrat in danes
  • Oglej Si 25
  • Pogled naprej

    Odgovornost slovenske zunanje politike do države, državljanov ter gospodarskih in drugih subjektov bo še naprej usmerjena v zagotavljanje varnosti, vodenje miroljubne politike in v aktivnosti za zagotavljanje blaginje.

    Slovenija bo ostala zvesta vlogi odgovorne članice pri poslanstvu, temeljnih vrednotah in ciljih Evropske unije. Prizadevala si bo za odlične odnose in krepitev vsestranskega sodelovanja s sosednjimi državami in regijami, pri čemer bo posebno pozornost posvetila reševanju preostalih odprtih vprašanj s Hrvaško. Potrebna pozornost bo posvečena nadgradnji odnosov s strateškimi partnerji ter ključnimi zavezniki. Zahodni Balkan bo ostal osrednje področje slovenskega zunanjepolitičnega udejstvovanja, prav tako krepitev odnosov z državami Višegrajske četverice in čim tesnejše povezovanje v transatlantskih odnosih. Vzdrževala bo reden dialog in dobre odnose z Rusko federacijo kot tudi drugimi pomembnimi gospodarskimi partnerji Slovenije v globalnem svetu. 

    Z učinkovitim povezovanjem vseh treh glavnih sklopov bo Slovenija skušala po svojih najboljših močeh prispevati k reševanju političnih, varnostnih ter socialnih kriz v številnih državah in regijah, ki neposredno ogrožajo mednarodni mir varnost ter so izvorni razlog globoke begunske in migrantske krize, s katero se soočamo v zadnjih mesecih.

    Na področju zagotavljanja varnosti bo Slovenija še naprej delovala v vseh mehanizmih za zagotavljanje mednarodnega miru in varnosti  - v OZN, NATO in OVSE, v mednarodnih mirovnih operacijah in misijah ter v razorožitvenih mehanizmih. Posebno pozornost bo namenjala sodelovanju v globalnem boju proti terorizmu. Varnost se zagotavlja tudi s krepitvijo mednarodnih standardov varstva in spoštovanja človekovih pravic in svoboščin ter varstva manjšin, pa tudi preko aktivnosti, povezanih s krepitvijo mednarodnega prava in mednarodnega kazenskega pravosodja. Še naprej bomo z vso resnostjo zagotavljali konzularno zaščito slovenskim državljanom v tujini.

    V okviru miroljubne politike si bo slovenska zunanja politika prizadevala za dobrososedske odnose ter prijateljske, vsebinsko polne odnosi z drugimi državami. Nadaljevala bo z aktivnostmi na področjih mirnega reševanja sporov ter v mednarodnih prizadevanjih na področju boja proti ekstremizmu in nasilnemu radikalizmu, tudi s krepitvijo medkulturnega dialoga. V svojih stališčih bomo še naprej zastopali univerzalna načela demokratičnosti in vladavine prava.

    Prispevek zunanje politike k zagotavljanju blaginje v prvi vrsti pomeni aktivno delovanje Slovenije kot članice EU v podporo našim nacionalnim prioritetam ter interesom. Prav tako bo v tem sklopu še naprej eden od ključnih segmentov zunanje politike tudi gospodarska diplomacija.

    Nadaljevali bomo s projekti mednarodnega razvojnega sodelovanja ter aktivno sodelovali pri globalnem uveljavljanju vseh treh stebrov trajnostnega razvoja – ekonomskega, socialnega in okoljskega. 

    Slovenska zunanja politika je v 25 letih dosegla veliko. Slovenija je varna, uspešna in v svetu spoštovana , kar je pomemben zunanjepolitični kapital, ki ga je potrebno negovati in nadgrajevati tudi v prihodnje.

    Slovenija se kot odgovorna članica mednarodne skupnosti zaveda, da v mednarodni skupnosti ne moreš zgolj sebično uveljavljati lastnih pravic, stališč in interesov, zato želi v mednarodni skupnosti prevzeti tudi svoj delež odgovornosti ter v celoti spoštovati svoje obveznosti. To zna, je že počela zadnjih 25 let, in bo počela tudi v prihodnje.

     

    Besedilo: Ministrstvo za zunanje zadeve